Menu

Władza dalej tnie drzewa

13 marca 2018 - AKTUALNOŚCI, MIASTO

Dziś ścięto ciąg topól włoskich rosnących na przeciw krytej pływalni. To kolejna budząca kontrowersje wycinka zieleni przeprowadzona przez ekipę prezydent Nowosielskiej. Jak tłumaczą władze miasta jest to przygotowanie do przebudowy al. Jana Pawła II. Jednak o wycince nie uprzedzono mieszkańców, ani rady osiedla. Z nikim nic nie konsultowano.

topole_3

Foto: Kamil Nowak

Krzysztof Bednarz

K_Nowak

Kamil Nowak

Pod koniec stycznia sprzeciw mieszkańców uratował modrzewie sprzed krytej pływalni. Władze miasta wycofały się z usunięcia ośmiu drzew. Tym razem znów zadziałały z zaskoczenia. Kiedy na miejsce „rzezi” drzew przybył Kamil Nowak, prezes Fundacji Wiedzieć Więcej, to wycinka trwała już na dobre. O tym fakcie Nowak natychmiast poinformował na portalu społecznościowym Facebook (link) . Nie pomogły interwencje u wiceprezydenta Artura Maruszczaka radnej Ewy Czubek (PO), która opisała całe zdarzenie na swoim oficjalnym profilu Facebooka (zobacz tutaj).

topole_ECZ– Tak szczerze to jestem wściekła, ale przede wszystkim czuję kompletną bezradność. Coraz częściej mam wrażenie, że oprócz betonowych osiedli mamy też betonową władzę wykonawczą – pisze na swoim profilu radna Ewa Czubek. – 20 marca o godz. 17.00 w DK „CHEMIK” odbędzie się spotkanie prezydent miasta Sabiny Nowosielskiej z mieszkańcami osiedla Śródmieście. Mogłaby to być doskonała okazja do poznania opinii mieszkańców także w sprawie planowanej wycinki drzew i do dyskusji, czy wycinka ta jest zasadna. Mogłaby!

Wycinki nie konsultowano również z samorządem mieszkańców osiedla Śródmieście. Zwróciliśmy się do władz miasta o wyjaśnienia. Usłyszeliśmy, że wycinka była konieczna.

A_Maruszczak

Artur Maruszczak

– Część drzew przeszkadzało inwestycji, gdzie ma przebiegać czterometrowy pas ścieżki rowerowej i chodnika. My i tak ograniczyliśmy zakres wycinki, bo projektant założył usunięcie większej liczby drzew – mówi wiceprezydent miasta Artur Maruszczak. Na pytanie czy urzędnicy pytali kogoś o zdanie w kwestii drzew odpowiada: – To jest standardowy tryb. Uzyskaliśmy opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu. Tam było jedno zawalenie samoistne, te drzewa stały za blisko jezdni i stwarzały zagrożenie.

W sprawie usunięcia drzew zdania internautów są podzielone. Są i tacy mieszkańcy, których ten fakt cieszy, ale większość opinii jest krytycznych.

Jedna z internautek pod wpisem Kamila Nowaka napisała: „Ma to służyć pięknemu asfaltowi, cudownej kostce brukowej, wspaniałym mini bylinkom obsypanym korą … A my ludność będziemy pocić się na spacerach, dusić się w oparach po to, by podziwiać „piękno” naszego miasta.”

topole_2

Wycinka topoli przy al. Jana Pawła II

Okazuje się, że topole włoskie są bardzo cennymi drzewami. W internecie znaleźliśmy ciekawe informacje na temat tego gatunku drzewa. Źródło.

„Mimo kruchości jest to chyba najcenniejsze miejskie drzewo. Dlaczego? Bo TOPOLE SĄ NAJLEPSZYMI FILTRAMI SKAŻONEGO POWIETRZA. Udowodniły to badania przeprowadzone na topolach w szczególnie zasmogowanym centrum Nowego Jorku. Stwierdzono, że przyrosty roczne w przypadku tych drzew są tam prawie dwukrotnie większe, niż rosnących na terenach wiejskich! Okazało się, że topole wykorzystują zanieczyszczenie powietrza w mieście do swego rozwoju.”

Jak wiadomo wielkim problemem Kędzierzyna-Koźla jest stan powietrza, dlatego każde drzewo poprawiające jego jakość jest na wagę złota. Czy jednak obecne władze mają tego świadomość?

2 thoughts on “Władza dalej tnie drzewa

Pan Cernik

Ale przecież te topole wyglądają jakby się zaraz miały złamać! W ogóle topole to bardzo słabe drzewa i lepiej jest stare topole wyciąć zanim komuś spadną na głowę.

Reply
Mieszkaniec

Proponuje się przejsc na spacer do lasu miedzy Piastami a Azotami. Tam to tna hektary pod rurociag. Dlaczego ontym sie nie mówi. Jak zdrowe deby sa ścinane. Czy to nie sprytne odwrocenie uwagi, od mega wielkiej wycinki?

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *