Menu

Silni wobec słabych

27 kwietnia 2018 - AKTUALNOŚCI, Felieton gościa, MIASTO

Pawek_MuchaInstytut Języka Polskiego UW zorganizował plebiscyt na słowo roku 2017. Wygrała „puszcza”. Gdyby zorganizować taki konkurs w Kędzierzynie-Koźlu, to mocnym kandydatem byłoby słowo „pik”.

Paweł Mucha, Partia „Razem” w Kędzierzynie-Koźlu

Oczywiście chodzi o piki benzenu, które często zaskakiwały nas o poranku. Po protestach mieszkańców (m.in. Komitetu Ochrony Powietrza w K-K, fanpage’u Ben Zen K-K) uruchomiono system monitoringu jakości powietrza, a miasto powróciło do dotacji na wymiany pieców (50% dofinansowania). Działania te mają na celu monitorowanie zanieczyszczeń oraz redukcję niskiej emisji, tj. ograniczenie spalania paliw stałych lub śmieci w domowych paleniskach. Ponieważ program wymiany pieców wymaga połowy wkładu własnego, nie pomoże rozwiązać problemu spalania śmieci przez osoby dotknięte ubóstwem energetycznym.

Prezydentka Sabina Nowosielska zmuszona do reakcji postanowiła o emisję benzenu oskarżyć mieszkańców, twierdząc, że to oni są winni pików benzenu paląc śmieci oraz zaryzykowała absurdalną tezę, że być może ktoś wylewa benzen pod stacją pomiarową. Zima się skończyła, mamy ciepłą wiosnę i do tego piki benzenu: 4, 7, 8, 10, 12 oraz 15 kwietnia. Rekord padł 10 kwietnia o godzinie 13:00: 6260% (313 µg/m3)! Reakcji Prezydentki brak, być może dlatego, że oskarżanie mieszkańców wypadłoby już nie tyle absurdalnie, co śmiesznie. Oczywiście Sabina Nowosielska nie podjęła też żadnych działań wobec zakładów przemysłowych (które, jak się wszyscy domyślamy, oszczędzają na inwestycjach naszym kosztem), broniąc interesów silniejszych. Podobna sytuacja miała miejsce przy sprzedaży portu, gdy mieszkańcy Kłodnicy protestowali, a Prezydentka (KKPP) oddała port prywatnemu inwestorowi.

Na drugim biegunie siły i mocy sprawczej Sabiny Nowosielskiej znajdują się jej działania wobec mieszkańców. Ciekaw jestem ile osób ma świadomość, że część inwestycji drogowych realizowanych w naszym mieście jest przeprowadzana na podstawie tzw. specustawy drogowej. Tak, to prawda – na podstawie specjalnej ustawy znowelizowanej m.in. celem ułatwienia wywłaszczeń pod budowę autostrad na turniej piłkarski „Euro 2012” organizowany przez Polskę i Ukrainę buduje się dzisiaj (w 2018 r.!) drogi osiedlowe w Kędzierzynie-Koźlu. Maszyny wjechały na plac budowy przy ul. Powstańca Filipa Pieli w Sławięcicach jeszcze przed złożeniem dokumentacji w Starostwie Powiatowym, a wywłaszczeń dokonywano autorytatywnie (informacje od mieszkańców ulicy). Z jednej strony sławięciczanie cieszą się, że po 40 latach powstanie utwardzona droga, a z drugiej Sabina Nowosielska nie potrafi z nimi rozmawiać i miasto odbiera im ich własność na podstawie specustawy. Przy okazji Prezydentka dowiedziała się, że 500 letni dąb, stojący przy remontowanej drodze, ma korzenie. Jest to przeszkoda niemożliwa do obejścia, ponieważ pomnika przyrody nie można przez przypadek wyciąć, tak jak zrobiono to z dwiema lipami rosnącymi przy krzyżu.

Okazuje się, że Prezydentka Sabina Nowosielska i jej świta są słabi wobec silnych, za to wyjątkowo silni wobec słabych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *