Menu

Platforma na siłę z Nowosielską?

27 czerwca 2018 - AKTUALNOŚCI, MIASTO, POLITYKA, WYBORY 2018

SN_SchetynaMimo niedawnej decyzji członków Platformy Obywatelskiej w Kędzierzynie-Koźlu o rozejściu się dróg z prezydent Sabiną Nowosielską, ta ostatnia nadal kontynuuje negocjacje zmierzające do uzyskania poparcia tej partii. Tylko tym razem są już to rozmowy z błogosławieństwem najwyższych władz krajowych PO.

Krzysztof BEDNARZ

Nie daje za wygraną prezydent Nowosielska opuszczona przez lokalną Platformę. Napotykając opór w na poziomie miasta postanowiła negocjować ze zwierzchnimi władzami tej partii. Kiedy w zaciszu gabinetów trwa polityczna rozgrywka, w tym samym czasie Sabina Nowosielska przekonuje w mediach mieszkańców o swojej niezależności i bezpartyjności.

Prezydent na trójkę

G_Schetyna

Grzegorz Schetyna (PO)

Sabina Nowosielska wciąż chce poparcia lokalnej Platformy. Według naszych informacji kwestia jej poparcia trafiła do samego Grzegorza Schetyny. Pozostaje niejasne kto zainicjował kolejną turę negocjacji. Dużo wskazuje na to, że tą osobą może być Robert Węgrzyn. Ma on bliskie kontakty z szefem Platformy i dodatkowo chce wrócić do polityki (pisaliśmy o tym —> tutaj). Nie udało się nam potwierdzić czy były poseł PO wspiera Nowosielską, bo nie odpowiedział on na nasze zapytanie. Jednak słowa z ostatniej konferencji prasowej lokalnej Platformy, które padły jako komentarz do powrotu Węgrzyna do polityki, wydają się jednoznaczne.

A_Kopec_01

Andrzej Kopeć (PO)

– Temat pana Roberta Węgrzyna wraca jak bumerang przy każdych wyborach. Nie bez znaczenia jest fakt, że pan Robert Węgrzyn ma dosyć bliskie relacje z przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Grzegorzem Schetyną. To nie jest sytuacja komfortowa dla naszych struktur, bo może oznaczać, ze pewne decyzje, które powinny pozostawać w naszych rękach, będą zapadać gdzie indziej – powiedział na piątkowej konferencji prasowej PO, Andrzej Kopeć, przewodniczący Rady Miasta. – Całkiem możliwe również, że te decyzje mogą zostać podjęte na poziomie kandydata na prezydenta. Ja nie chciałbym żeby tak było, wszyscy nie chcielibyśmy żeby tak było, jednak może się okazać w pewnym momencie, że głos struktur powiatowych w Kędzierzynie-Koźlu może ważyć mniej niż indywidualnych osób, które nie działają dzisiaj w Platformie Obywatelskiej.

Czyżby w miejscowej Platformie kolejny raz się powtarzała sytuacja, która miała miejsce już dwukrotnie? Przypomnijmy, że z góry w 2010 r. PO próbowano narzucić z Opola kandydaturę Tomasza Wantuły. Nieskutecznie. W 2014 r. już skutecznie wymieniono Wojciecha Jagiełłę na Sabinę Nowosielską.

Nie wiemy czy w aktualnej sprawie swój udział ma Robert Węgrzyn. Tym bardziej, że jeszcze niedawno, bo w kwietniu, Robert Węgrzyn krytycznie oceniał kadencję Sabiny Nowosielskiej.

R_Wegrzyn

Robert Węgrzyn

– Rządy Nowosielskiej oceniam na trójkę – powiedział „Wieczorowi” Robert Węgrzyn. – Chciałbym wiedzieć ile pieniędzy trafiło do kasy miasta ze sprzedaży portu, bo port jest naszą wspólną własnością. (…) Po drugie lekceważenie ważnych spraw dla ludzi, mówię np. o przedszkolu w Kłodnicy, jak długo wcześniej straż pożarna zgłaszała uwagi odnośnie tego obiektu. To jest niby detal, ale po takich drobiazgach poznaje się poważne traktowanie ludzi. – O inwestycjach drogowych Węgrzyn mówił: – To prawda ładnie to wygląda, ale to jest kosmetyka. My nie o takie pieniądze się modlimy i nie o takie projekty jako miasto.

Jak widać Robert Węgrzyn jest świadomy, że rządy Nowosielskiej to nie tylko blaski, ale i coraz poważniejsze cienie. Czy z negatywnego potencjału kandydatury Sabiny Nowosielskiej zdają sobie sprawę również decydenci z Opola czy Warszawy? Tymczasem w mieście do już znanych kontrowersyjnych tematów dołączają nowe. Ostatnio na czoło wysunął się spawa konkursu w Publicznym Przedszkolu nr 17 oraz opóźniające się otwarcie parku wodnego „Wodne oKKo”, gdzie mieszkańcy mieli się już kąpać od listopada 2017 roku.

Nowosielska niepewna

Oznak słabnącej pozycji Nowosielskiej i jej potknięć nie pokażą lokalne komercyjne media. Znajdziemy za to obraz pewnej siebie urzędującej prezydent. Ta niepartyjna, niezależna, bo tak o sobie mówi Nowosielska, pomija negatywną decyzję lokalnej PO i negocjuje dalej. W ubiegły poniedziałek spotkała się w Opolu z przedstawicielami wyższych władz Platformy, a dla odmiany kilka dni wcześniej z osobami chcącymi startować z jej komitetu. Chcieliśmy się dowiedzieć się o wynikach spotkań i jak Nowosielska wyobraża sobie wspólny start w wyborach różnych środowisk, które są sobie niechętne. Niestety nie dowiedzieliśmy się zbyt wiele.

ses_01

Prezydent Sabina Nowosielska

– Nie będę pana informowała czy ja spotykam się z jakimiś ludźmi. Tak, spotykam się z wieloma ludźmi i budujemy też swój komitet – powiedziała prezydent Sabina Nowosielska na wczorajszej konferencji prasowej. – We wrześniu na pewno się państwo dowiecie, jak, kto jest kandydatem. Pan tylko co miesiąc się tylko tym interesuje.

Nie dziwne, że Nowosielska unika tematu jej rozmów z Platformą. Dlaczego? Prawdopodobnie Nowosielska nie czuje się pewna swojej wygranej, nawet mimo totalnego zdominowania w mieście przekazu medialnego. Niedawno objawił się przyszły kandydat PiS na prezydenta Kędzierzyna-Koźla. To Andrzej Chrzanowski, dyrektor ds. infrastruktury w Grupie Azoty ZAK. Postać stosunkowo mało znana w mieście, ale jak wiadomo wyborcy PiS potrafią zaskoczyć i zgodnie zagłosować na kandydata reprezentującego ich szyld.

Kandydat PiS to jednak nie największe zagrożenie dla Nowosielskiej. W nadchodzących wyborach będą tworzone w całym kraju tzw. koalicje obywatelskie. Ma to być przeciwwaga dla Prawa i Sprawiedliwości i jej kandydatów. Po rozstaniu Nowosielskiej z Platformą koalicja obywatelska w Kędzierzynie-Koźlu mogłaby skupić się wokół kandydata innego niż prezydent Kędzierzyna-Koźla. To grozi tej ostatniej utratą wielu wyborców, a nawet wizją przegranej. To jest wystarczający powód dla którego Nowosielska wciąż zabiega o poparcie Platformy.

W PO klamka zapadła?

Chcieliśmy porozmawiać z szefem regionu PO, Andrzejem Bułą, o prowadzonych rozmowach, ale nie udało nam się z nim skontaktować. Udało się za to porozmawiać z wiceprzewodniczącym opolskiej Platformy Tomaszem Kostusiem.

– Mogę panu oficjalnie powiedzieć, że rozmowy trwają, że liczę na to, że zwycięży chęć porozumienia i pójdziemy razem z panią prezydent do wyborów – mówi poseł PO Tomasz Kostuś. – Wiem, że są tam pewne animozje, różnice zdań, ale mam nadzieję, że te rozmowy z udziałem pana marszałka (Andrzeja Buły – przyp. red.) przyniosą spodziewany efekt.

Tym efektem oczywiście jest start Platformy z prezydent Nowosielską. To co usłyszeliśmy od posła Kostusia potwierdziło się również w rozmowie z posłem .Nowoczesnej Witoldem Zembaczyńskim. Odnosząc się do odrzucenia przez lokalnej Platformę kandydatury Nowosielskiej poseł nie krył, że ta decyzja jest już nieobowiązującą.

– Wydaje mi się, że to jest nieaktualne, bo rozmowy ciągle trwają – mówi poseł Witold Zembaczyński z .Nowoczesnej. – Naszą intencją jest zawiązanie koalicji. Dzisiaj nie ma jeszcze ostatecznego porozumienia i trzeba jeszcze na to poczekać. Ta koalicja w Kędzierzynie-Koźlu, nie ukrywam, że jest bardzo trudna, bo pozycja pani prezydent jest bardzo mocna.

Poseł Zembaczyński przyznał równocześnie, że decyzje muszą być podejmowane z uwzględnieniem zdania lokalnych struktur, ale wyraźnie nakreślił kierunek, podobnie zresztą jak poprzedni rozmówca „Wieczoru”. Czy to oznacza, że decyzja w sprawie połączenia sił Platformy i Nowosielskiej już zapadła poza Kędzierzynem-Koźlem?

M_Nowak05

Michał Nowak PO

Co na to władze lokalnej PO? Michał Nowak, szef kędzierzyńsko-kozielskiej PO, przyznał, że wie o negocjacjach, o czym poinformował lokalną strukturę asystent Grzegorza Schetyny, Piotr Borys.

– Mam nadzieję, że politykom Platformy z regionu i centrali uda się uzyskać więcej w rozmowach z Sabiną Nowosielską niż nam na szczeblu lokalnym. Mam też nadzieje, że nie będzie forsowane rozwiązanie szkodliwe dla Platformy Obywatelskiej – podsumował Michał Nowak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *