Menu

Kłodnica poruszona konkursem

13 czerwca 2018 - AKTUALNOŚCI, MIASTO, POLITYKA

W ubiegły poniedziałek rozstrzygnięto dwa konkursy na dyrektorów miejskich placówek oświatowych. Oba wyniki mogą budzić spore wątpliwości co do bezstronności komisji konkursowej. W wyniku jednego z nich ze stanowiska odejdzie dyrektor Przedszkola nr 17 w Kłodnicy, Lidia Kryś, która skonfliktowała się z prezydent Nowosielską.

Krzysztof BEDNARZ

Dyrektor Lidia_Krys

Dyrektor Lidia Kryś, Foto: www.opole.uw.gov.pl

Dokładnie chodzi o wyłonienie nowych dyrektorów Publicznego Przedszkola nr 17 w Kłodnicy oraz Szkoły Podstawowej nr 5 na osiedlu Pogorzelec. W obu przypadkach skład komisji był podobny. Trzon zespołu stanowili: wiceprezydent Wojciech Jagiełło, będący zarazem przewodniczącym komisji, dalej Bożena Jankowska kierownik wydziału oświaty UM oraz radna Katarzyna Dysarz. Są to trzy osoby związane lub podlegające prezydent Sabinie Nowosielskiej. Oprócz nich w komisji zasiadali przedstawiciele kuratorium (3 osoby), grona pedagogicznego placówek (2) i rady rodziców (2). Na koniec dwoje przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych: NSZZ „Solidarność” i ZNP. W sumie 12 osób. Ale gdzie pojawiają się wątpliwości?

agata_gabrysz

Agata Gabrysz, źródło: www.bezpieczneprzedszkole.com

Zacznijmy od konkursu w Przedszkolu nr 17. Jego aktualna dyrektorka Lidia Kryś kilka miesięcy temu popadła w spór z prezydent Nowosielską. Powodem był niezbędny remont placówki w Kłodnicy, który w pewnym momencie magistrat postanowił mocno okroić. Dyrektorka przedszkola podjęła zdecydowaną walkę z urzędnikami o przeprowadzenie go w pełnym zakresie. Nie szczędziła komentarzy w mediach i gorzkich słów w kierunku prezydent Nowosielskiej. Taką postawą najprawdopodobniej naraziła się władzom miasta.

W_Jagiello

Wiceprezydent Wojciech Jagiełło

Jak dowiedzieliśmy się Lidia Kryś, tak jak przewidywano, przegrała poniedziałkowy konkurs. Na tym nie koniec wątpliwości, co do bezstronności komisji. Zwraca uwagę inny fakt. Agata Gabrysz, czyli zwyciężczyni konkursu, a prywatnie żona dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury Piotra Gabrysza, jest bardzo dobrą znajomą szefa komisji, wiceprezydenta Wojciecha Jagiełły. Z kolei kierownik Bożena Jankowska podlega służbowo Jagielle. Prawdopodobnie w tym gronie nauczycielsko-związkowym jest jeszcze więcej zależności i znajomości. Dlaczego Wojciech Jagiełlo nie wyłączył się ze składu komisji? Dlaczego w składzie komisji znalazła się akurat radna która wspiera Sabinę Nowosielską? Wszystkie te niejasności i kontrowersje sprawiają, że standard przeprowadzonych postępowań konkursowych jest wątpliwy. Dziś dowiedzieliśmy się, że rodzice dzieci z przedszkola nr 17 zapowiedzieli złożenie listu protestacyjnego do władz miasta w obronie dyrektorki. Sprawą poruszona jest duża część społeczności osiedla Kłodnica.

W przypadku konkursu na dyrektora PSP nr 5 powtarza się to, że już przed rozstrzygnięciem typuje się zwycięzcę. Tak jak mówiło się w kuluarowych rozmowach zwyciężył Paweł Masełko. To bardzo popularny pedagog z I LO w Koźlu oraz radny powiatowy. W radzie powiatu zasiada razem z Bożeną Jankowską, która była członkiem egzaminującej go komisji konkursowej. W rozmowie z „Wieczorem” Paweł Masełko odpiera podejrzenia o stronniczości składu orzekającego.

Pawel_Maselko

Radny Paweł Masełko, foto: strona www I LO w K-K

– Uważam, że nie ma co szukać dziury w całym – powiedział „Wieczorowi” Paweł Masełko. – Jest 12 członków komisji i trudno, żeby jedna osoba wpłynęła na pozostałych.

W tym miejscu przypomnijmy, że Paweł Masełko stoi przed perspektywą ubiegania się ponownie o mandat radnego. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że otrzymał on propozycję startu z komitetu prezydent Sabiny Nowosielskiej, choć on sam nie tego potwierdza.

– Nawet nie wiem czy będę kandydował – zarzeka się radny powiatowy Masełko.

Od 1 września Masełko obejmie stanowisko dyrektora w PSP nr 5. Jeśli zdecyduje się na start z Sabiną Nowosielską i porzuci listę Platformy Obywatelskiej, z której zdobył mandat, to na wynik konkursu w PSP nr 5 będzie można spojrzeć jako nieprzypadkowy. Czy wtedy okaże się czy mógł to być wyborczy deal?

sklad_PP17

11 thoughts on “Kłodnica poruszona konkursem

Stanisław Śmigielski

A dlaczego nie ma w komisji konkursowej nikogo z Solidarności Nauczycielskiej?

Reply
    matka

    jest Pani Helena Bicharska.

    Reply
Ela

W tym kraju i mieście niszczy się wszystko i wszystkich a szczególnie tych którzy walczą i mają odwagę tacy muszą odejść wycina się ich jak drzewa w tym mieście niszczą spokój a konkursy to są fikcją opanowana do perfekcji stołki i praca jest dla znajomych włdza jest tak pewna siebie że wszyscy z ekipy rządzącej są do zmiany nawet związki zawodowe zapomniał do czego są ale oni mają też swoje rodziny ukłon i to mocny dla Pani Lidzi bo takich ludzi którzy mają odwagę walczyć już nie ma
Dziękuję za wspaniałą pracę i współpracę Jest Pani wielka i tyko przykro że tacy ludzie muszą odejść.

Reply
Sławek

Pusia w komisji…wiceprezydent…i zona jego dobrego kolegi dyrektorką. BRAWO!…nic się w tym mieście nie zmieni

Reply
BABCIA WNUKA .EMERYTKA

Pani Dyrektor Przeszdszkola nr17 PANI LIDIA KRYŚ jest bardzo dobrą dyrektorką .dba o dobro przedszkola .O WYCHOWANKOW .DZIECI W TYM PRZEDSZKKOLU CZUJA SIE JAK W DOMU .PANI DYREKTOR PAMIETA O EMERYTACH ZAPRASZA NAS NN UROCZYSTOSCI WYSTEPUJACYCH WYCHOWNKOW NP. W DOMU KULTURY CHEMIK W KEDZIERZYNIE .NA FESTYNY ORGGANIZOWANE W PRZEDSZKOLU.

Reply
Danuta

Uważam ze rzeczywiście jest coś nie tak jak jeśli ludzi którzy działają na rzecz środowiska i jej społeczności utraca się w tak perfidny sposób. Niedługo wybory do samorządu i co będzie jak nie wybiorą Nowosielskiej .

Reply
Danuta

Coś pewnie jest na rzeczy,że w taki sposób pozbyto się
dyrektora,który działał na rzecz społeczności i środowiska z którym był związany.Dziwi fakt,że ktoś kto działa w słusznej sprawie – podpada magistratowi a
w szczególności pani Nowosielskiej,która sama stoi przed następnymi niepewnymi dla niej wyborami do samorządu.

Reply
ojciec

Pani Dyrektor nie została odwołana, tylko nie wygrała konkursu… Trzeba pogodzić się z tym, że był lepszy kandydat. Dyrektorem się bywa, nie jest to stanowisko dożywotnie. Zawsze są konkursy i wygrywa najlepszy kandydat. W Komisji były aż 4 osoby z przedszkola, związki zawodowe, kuratorium , no i przedstawiciele miasta. Uważam, że robicie burzę w szklance wody. A za Panią Dyrektor nie stoją wszyscy rodzice część jest niezadowolona ze sposobu w jaki działa placówka. I z nepotyzmu tam panującego czas najwyższy wprowadzić zmiany. A zdjęcia na fejsie tylko pod publiczkę dzieci ostatnio usłyszały, że nie mogą nic brać ze stołu bo to jest do zdjęć, więc niestety rzeczywistość jest kreowana na potrzeby PR. Swego czasu na Panią Dyrektor były skargi z Rady Rodziców do Prezydenta Wantuły i niestety nie przyniosły skutku, bo Pani Dyrektor miała plecy…Teksty Pani Dyrektor w stylu ” nie można wierzyć dziecku” też pozostawiają wiele do życzenia. A sama Pani Dyrektor jest miła dla wybranych, ze swoich kręgów. Samo to, że z niektórymi rodzicami jest na Ty prezentuje profesjonalizm osoby i jej podejście do dzieci znajomych. Nic dziwnego, że oni są zadowoleni przy takim podejściu, jednak co z tymi których dzieci nie zasługują na sympatie Pani Lidii?

Reply
Paweł

Jeżeli głosowanie nie było tajne to redaktor powinien napisać kto głosowal na Pania Krys a kto na Pania Gabrysz. Pozwoliło by to obiektywniej ocenić sytuację

Reply
mama

Tak pamiętam tę sytuację. Czwórka czy piątka rodziców kilka lat temu próbowała stworzyć grupę ,,dla elity”. Na szczęście pani dyrektor wykazała się przytomnością umysłu i nie dopuściła do tego. Pamiętam zebranie z rodzicami i kilku krzykaczy, która innych nie dopuściła do głosu. Pamiętam jak pani dyrektor poprosiła o zagłosowanie i 20 innych rodziców przegłosowało tych pieniaczy. Pamiętam jak próbowali wymusić swój chory pomysł poprzez skargi, donosy i inne chore pomysły. Wtedy nikt nie dał się na to nabrać. Pamiętam też jak jedna z ,,kochanych mamuś” instruowała swojego syna co ma mówić!!!. Pani dyrektor to święta kobieta skoro z taką cierpliwością to wszystko znisła. Na szczęście dzisiaj nikt w internecie anonimowy nie jest i bez problemu można namierzyć tych co oczerniają. A pani dyrektor życzę dużo zdrowia i cierpliwości. Jest pani wielka.

Reply
Zdenerwowana

Każdy kto nie jest za Panią Dyrektor jest krzykaczem wiadomo, jest tylko jeden dobry wybór L.K. To była ironia.

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *