Menu

Gra o tron część II

14 kwietnia 2018 - AKTUALNOŚCI, POLITYKA, WYBORY 2018

graotron2Wyjątkowa cisza, która panuje w Kędzierzynie-Koźlu w temacie nadchodzących wyborów samorządowych to m.in. rezultat ignorowania tematu przez lokalne komercyjne media. Ale to nie jedyna przeszkoda, bo też sami przedstawiciele partii i komitetów są niezwykle tajemniczy i wstrzemięźliwi w deklaracjach. Przekonajmy się co mają do powiedzenia, kiedy ktoś ich zapyta o nadchodzące wybory.

Krzysztof BEDNARZ

W pierwszej części „Gry o tron 2018” pisaliśmy o kuluarach rozmów między Platformą Obywatelską, a prezydent Sabiną Nowosielską. Te przeciągające się negocjacje powstrzymują wiele sił politycznych w Kędzierzynie-Koźlu przed ostatecznymi deklaracjami wyborczymi, bo rezultat rozmów ukształtuje wygląd innych koalicji.

Węgrzyn umówiony ze Schetyną

PiS_niewiadomoUgrupowaniem, które z pewnością nie ogląda się na rozgrywkę między Nowosielską a Platformą jest Prawo i Sprawiedliwość. Jak dowiedzieliśmy się od senatora Grzegorza Peczkisa, PiS swoich kandydatów do wyborów samorządowych przedstawi we … wrześniu. Nieoficjalnie jako kandydującego na najwyższy urząd w mieście z ramienia PiS wskazuje się Andrzeja Chrzanowskiego – dyrektora Jednostki Infrastruktury Grupy Azoty ZAK SA. Tej informacji nie udało nam się potwierdzić. Jeśli byłaby to prawda to znaczy, że PiS postawi na postać praktycznie nieznaną w lokalnym świecie polityki. Jest jednak cechą charakterystyczną tej formacji, że liczy ona na wyborców, którzy głosować będą na szyld partyjny.

I znów w nieoficjalnym obiegu informacji pojawia się kolejny typ na kandydata na prezydenta miasta. To były poseł Robert Węgrzyn, który od kilku lat nie jest aktywny politycznie. Skontaktowaliśmy się z Węgrzynem, by zasięgnąć informacji u samego źródła.

R_Wegrzyn

Robert Węgrzyn

– Niedawno spotkałem się z Grzegorzem Schetyną na bardzo długim spotkaniu i na coś się umówiliśmy, jeśli chodzi o moją polityczną przyszłość – mówi Rober Węgrzyn. – To jest wszystko co mogę powiedzieć i żadnych szczegółów nie chcę ujawniać.

Z rozmowy z Robertem Węgrzynem wywnioskowaliśmy, że bacznie obserwuje on naszą lokalną scenę polityczną i nie tylko. Chętnie dzielił się spostrzeżeniami na temat działania władz w Kędzierzynie-Koźlu i możliwymi wyborczymi scenariuszami. Wniosek? Były poseł wiąże konkretne plany z nadchodzącymi wyborami i z pewnością zobaczymy go w gronie kandydatów, choć nie wiadomo na jaką funkcję.

Lewica bez kandydata?

Sojusz Lewicy Demokratycznej to formacja, która przed laty rządziła w Kędzierzynie-Koźlu. Przez ponad 8 lat miała swojego prezydenta Wiesława Fąfarę, który został w ubiegłym roku usunięty z partii za niepłacenie składek. Przewodniczący lokalnej struktury SLD, Andrzej Mazur zapewnia, że jego partia pełną parą weźmie udział w nadchodzących wyborach.

Andrzej_Mazur

Andrzej Mazur, szef SLD w Kędzierzynie-Koźlu

– Wystawimy listy we wszystkich okręgach do miasta i powiatu – mówi Andrzej Mazur, szef kędzierzyńsko-kozielskiej SLD. – Jeśli chodzi o kandydata na prezydenta to będzie nasz, albo będzie poparty ktoś z tzw. „trzeciej siły” (osoba spoza partii PiS i PO – przypis red.). Na pewno nie będzie popierany kandydat, który w swoim programie wyborczym dopuszcza się sprzedaży majątku państwowego.

Mazur nawiązuje tu do głośnej transakcji sprzedaży kozielskiego portu, co znaczy, że Sabina Nowosielska nie będzie mogła liczyć na poparcie SLD. Z drugiej strony poparcie to nie ma większego znaczenia, bo czasy świetności, nie tylko w kraju, ale w naszym mieście, SLD ma już za sobą. Świadczą o tym wypowiedzi przewodniczącego Mazura, który przyznaje, że rozsądek polityczny kazałby wystawić SLD własnego kandydata na prezydenta, ale ważąc swoje siły i sondaże, jego formacja jest bliższa poparcia kandydata z zewnątrz. Warunkiem jest to, aby program dla miasta byłby zbieżny z poglądami SLD.

Wantuła powróci z „Kukiz 15”?

M_Piasecki

Marek Piasecki (Kukiz 15)

Gdzieś pod przykryciem tej przedwyborczej ciszy intensywne rozmowy prowadzą ludzie formacji „Kukiz 15”. Głównym rozdającym w Kędzierzynie-Koźlu w tej opcji jest radny powiatowy Marek Piasecki, związany wcześniej z komitetem prezydenta Tomasza Wantuły.

– Rozmowy się toczą z różnymi partiami, różnymi ugrupowaniami, ale w większości stawiamy na ludzi nie zrzeszonych z żadną partią – powiedział nam Marek Piasecki. – Nie zamierzamy się ograniczać tylko do ludzi, którzy są w stowarzyszeniu Kukiz 15. Będziemy szli do wyborów bardzo szeroko, dając szansę ludziom niezrzeszonym.

Co do kandydata na prezydenta miasta usłyszeliśmy, że w komitecie „Kukiz 15” nie ma jeszcze decyzji: – Jeśli na naszych listach będzie większość kandydatów niezrzeszonych to uważamy, że na czele takiej listy powinna stanąć osoba bezpartyjna – twierdzi Piasecki.

TWantula_01

Radny powiatowy Tomasz Wantuła

Nasz rozmówca powiedział, że jego formacja bierze pod uwagę dwie lub trzy osoby jako potencjalne kandydatury na prezydenta. Na pytanie „Wieczoru”, czy w tym gronie znajduje się Tomasz Wantuła, usłyszeliśmy: – Z pewnością Tomasz Wantuła będzie startował w wyborach samorządowych.

Czyżby Wantuła chciał wrócić do gry? Próbowaliśmy się wielokrotnie skontaktować z byłym prezydentem i w środę wreszcie umówił on się z nami na telefon na następny dzień. Potem jednak nie odbierał połączeń i nie oddzwaniał.

Wypatrują większego partnera

Kolejną partią, której potencjał w Kędzierzynie-Koźlu trudno wycenić jest .Nowoczesna. Prawdopodobnie nie jest to formacja, która może stać się wiodącą siłą, ale z wielu względów może ona być dobrym koalicjantem. Edward Delewicz kierujący strukturami .Nowoczesnej przyznaje, że jego partia poszukuje partnerów, aby móc skuteczniej wypaść w nadchodzących wyborach.

Edward Delewicz

Edward Delewicz (.Nowoczesna)

– Przymierzamy się do rozmów ze wszystkimi zainteresowanymi, zamierzamy rozmawiać z innymi ugrupowaniami, ale czekamy na wyniki rozmowy Platformy z panią Nowosielską. Natomiast o poparciu dla Nowosielskiej trudno mówić, bo nie znamy jej planów jako kandydatki – mówi szef .Nowoczesnej w Kędzierzynie-Koźlu Edward Delewicz. – Na chwilę obecną .Nowoczesna własnego kandydata na prezydenta miasta nie posiada. Chcielibyśmy, żeby znalazł się kandydat, który znajdzie szersze poparcie.

Szef .Nowoczesnej przewiduje, że gdyby Nowosielska nie dogadała się z Platformą to stworzenie szerszej koalicji, w skład której weszłaby jego formacja, byłoby znacznie łatwiejsze.

M_Pytlik

Michał Pytlik (Razem)

Swoje aspiracje w nadchodzących wyborach w naszym mieście ma również partia „Razem”. Choć nie jest ona zbytnio widoczna w Kędzierzynie-Koźlu to, jak usłyszeliśmy, w Opolu ma już szersze grono swoich zwolenników.

– Oficjalnie ogłosiliśmy, że partia „Razem” samodzielnie startuje do sejmiku wojewódzkiego i z Kędzierzyna-Koźla będziemy mieli kandydatów. Jeśli chodzi o Radę Miasta to trwają rozmowy i nie mogę za dużo powiedzieć, bo nie wiem czym one się skończą – mówi Michał Pytlik, rzecznik prasowy Okręgu Opolskiego Partii Razem.

Co do koalicji z PiS i PO komitetowi „Razem” nie jest po drodze, również z SLD nie będzie porozumienia. Wniosek z tego, że „Razem” to kolejna formacja bez kandydata na prezydenta, ale za to mająca potencjał na koalicjanta.

Na naszej stronie stworzyliśmy specjalną kategorię WYBORY 2018, gdzie gromadzić się będą wszystkie artykuły dotyczące zbliżających się wyborów samorządowych. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *